Gyógypedikűr és manikűr

Szeretem a munkámat és szeretem látni egy kész munka után az örömöt az emberek arcán. Mindig arra törekedtem bármilyen próbléma van lábon és kézen, úgy megoldani, hogy lehetőleg ne fájjon, mert szeretem az embereket és együtt tudok velük érezni.

 

Fájdalomtól az esztétikailag zavaró elváltozásokig számos probléma érintheti a lábainkat.

Bár a panaszok jelentős része egyszerű okokra vezethető vissza, olykor komoly betegségekre is felhívhatják a figyelmet.

 

Hideg lábak

A folyton hideg lábujjakért a gyenge vérkeringés is felelős lehet, amely gyakran áll kapcsolatban a dohányzással, a magas vérnyomással és egyes szívbetegségekkel. A kezeletlen cukorbetegség okozta idegsérülés szintén előidézheti, hogy hidegnek érezzük a lábunkat, de lehetséges ok még a pajzsmirigy-alulműködés és a vérszegénység is. Mindenképpen érdemes tehát orvossal konzultálni, ha a panasz állandósul.

 

Lábfájás

Ha egy hosszú nap végén fáj a lábunk, akkor minden bizonnyal a cipőnket fogjuk okolni érte - voltaképpen 10 nőből 8 így jár el. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy a fájdalom eredhet fáradásos törésből is. Ennek oka lehet például egy túl intenzív edzés, vagy az olyan megterhelő sportok, mint a kosárlabda és a távfutás. A csontritkulás szintén növeli a kockázatot.

 

Vörös, fehér és kék lábujjak

A Raynaud-szindróma miatt fehérré válhatnak a lábujjak, majd kékes árnyalatúvá, végül kivörösödve nyerik vissza természetes tónusukat. Ennek oka az artériák hirtelen kialakuló, érgörcsnek nevezett szűkülete. A stressz és az időjárás-változások erősíthetik a folyamatot, amely viszont általában nem vezet egyéb egészségügyi problémákhoz. Mindazonáltal a Raynaud-szindróma kapcsolatban állhat reumatoid arthritisszel,Sjögren-szindrómával és különböző pajzsmirigyzavarokkal is.

Sarokfájdalom

A sarok fájdalmának legáltalánosabb oka a talpi bőnye gyulladása. A fájdalom akkor lehet a legélesebb, amikor pihenést követően először a lábunkra állunk. Ízületi gyulladás, túlzásba vitt edzés és egy nem elég körültekintően megválasztott cipő egyaránt előidézheti a bajt. A kevésbé gyakori okok között felmerülhet a sarok alsó felén kialakuló sarkantyú, csontfertőzés, tumor és törés gyanúja is.

 

Húzzuk kissé a lábunkat

Olykor a problémák első jele a járás megváltozása, például szélesebb lépések vagy enyhe lábhúzás formájában. Ennek oka lehet a láb normális érzékelésének lassú elvesztése, aminek hátterében a perifériás idegrendszer sérülése áll. Az esetek 30 százalékában ez a diabétesz számlájára írható, de okozhatnak idegsérülést bizonyos fertőzések, akárcsak vitaminhiány és alkoholizmus is. Gyakran pedig egyáltalán nem derül ki, hogy mi volt a kiváltó tényező. Agyi, gerincvelői és izomproblémák ugyancsak magyarázatul szolgálhatnak a lábhúzásra.

 

Lábdagadás

Általában csak ideiglenes kellemetlenség, amelyet túl hosszas álldogálás vagy egy hosszabb repülőút idézett elő. Különösen gyakori a terhes nők körében. Ha azonban a lábdagadás nem múlik el viszonylag rövid időn belül, akkor súlyos egészségügyi problémákra utalhat. Az okok között felmerülhet gyenge vérkeringés, a nyirokrendszer zavara és vérrögképződés egyaránt, akárcsak a vesék működési zavara és a pajzsmirigy alulműködése. Összességében tehát fontos, hogy amennyiben hosszan tartó lábdagadást tapasztalunk, mindenképpen forduljunk vele orvoshoz.

 

Égő érzés a lábakban

A perifériás idegrendszer sérülésével küzdő cukorbetegek körében gyakran előforduló panasz a lábakban jelentkező égő érzés. A panaszt okozhatja továbbá atlétaláb, krónikus vesebetegség, gyenge vérkeringés és pajzsmirigy-alulműködés, valamint egyes B-vitaminok (B1, B6, B12) hiánya.

 

Nem gyógyuló sebek

Amennyiben a lábainkon keletkezett sebhelyek nem akarnak gyógyulni, úgy igen erősen felveti a cukorbetegség gyanúját. A diabétesz károsíthatja a lábak érzőképességét, a vérkeringést és a normális sebgyógyulást, ezáltal az egyszerű vízhólyagból is létrejöhet olyan problémás seb, amely hajlamos az elfertőződésre. Éppen ezért a cukorbetegek számára kifejezetten ajánlott, hogy fürdés után mindig szárítsák meg alaposan a lábukat, továbbá mindennap nézzék át az alsó végtagjaikat esetleges sérüléseket keresve. A lassú sebgyógyulás hátterében perifériás artériás betegség által okozott gyenge vérkeringés is állhat.

 

A nagylábujj fájdalma

A nagylábujj ízületi fájdalmának egyik legismertebb oka a köszvény, amely egyszersmind kivörösödést és dagadást is előidéz, de hasonló tünetekkel jár az ízületi gyulladás is. Amennyiben az ízület merev, hallux rigidus is állhat a háttérben, ami azt jelenti, hogy az arthritisz szövődményeként kifejlődött csontkinövés okoz gondokat. Atlétáknál gyakran az ízületet körülvevő szalagok sérülése okozza a fájdalmat, főként azok körében, akik kemény felületen, például betonon sportolnak.

 

A kisebb lábujjak fájdalma

Ha úgy érezzük, mintha üveggolyókon taposnánk, vagy az égő fájdalom a láfejünkből sugárzik az ujjakba, akkor elképzelhető, hogy Morton-féle neuroma okozza a panaszainkat. Ez az idegek körüli szövetek megvastagodásával jár, gyakran a harmadik és a negyedik lábujj közötti részen. Nők körében 8-10-szer gyakoribb a probléma előfordulása, mint férfiaknál. A hátterében állhat sérülés, de a lábujjakra nehezedő túl nagy nyomás is.

 

Viszkető láb

A viszkető, pikkelyszerűen kipattogzott bőr utalhat atlétalábra, egy gyakori gombás fertőzésre. A különböző vegyszerekre és krémekre adott reakció, az úgynevezett kontakt dermatitisz szintén járhat viszketéssel, emellett pedig a bőr vörösségével és száraz foltok megjelenésével. Ha a viszkető bőrfelület tömött és pattanásszerű, úgy állhat a hátterében pszoriázis avagy pikkelysömör is. A panaszok enyhítésében ilyenkor orvosi kenőcsök segíthetnek.

 

Karomujj

A túlságosan szűk, szoros cipők és az idegsérülést okozó betegségek, mint a cukorbetegség, az alkoholizmus és egyes idegrendszeri zavarok egyaránt előidézhetik a lábujjak deformitását. A ujjak lábfej felőli része felfelé, a középső ízület alatt pedig lefelé nyomódnak el, összességében karomszerű helyzetet felvéve ezáltal. Bizonyos esetekben a gyógytorna is megoldás lehet a problémára, előfordulhat azonban, hogy speciális cipők viselésére, akár sebészi beavatkozásra lesz szükség a megfelelő kezeléshez.

 

Lábgörcsök

A hirtelen, éles fájdalom az izomgörcsök védjegye, amely aztán akár perceken keresztül is elhúzódhat. Leggyakoribb oka a túlzásba vitt izommunka és az izomfáradtság. Ugyancsak előidézheti a panaszt a gyenge vérkeringés, a kiszáradás, továbbá a kálium, a mangézium, a kalcium és aD-vitamin hiánya a szervezetben. A terhesség vagy pajzsmirigyzavarok által okozott hormonszintváltozások úgyszintén szerepet játszhatnak. Amennyiben a görcsök gyakran vagy nagyon erősen jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni.

 

Sötét folt a lábon

Mivel a bőrrák kapcsán a legtöbbeknek a napfény jut először eszükbe, a lábukat nem szokták ellenőrizni szokatlan foltokat keresve. Ugyanakkor a melanoma olyan helyeken is kifejlődhet, amelyeket általában nem ér UV-sugárzás. A betegség felütheti a fejét a körmök alatt is akár, ahol sötét foltként jelenik meg.

 

Sárga lábujjkörmök

Összességében kijelenthető, hogy a lábujjakon a körmeink sokat elárulnak általános egészségi állapotunkról. Gombás fertőzések gyakran okoznak megvastagodott, sárga lábujjkörmöket, de szintén ez lehet a jele olyan problémáknak, minta a nyirokrendszer zavara miatt kialakuló ödémásodás, egyes tüdőbetegségek, pikkelysömör vagy a reumatoid arthritisz.

 

Kanál alakú körmök

Egyes esetekben a körmöket érő sérülések vagy a petróleumalapú oldószereknek való gyakori kitettség miatt kialakulhat konkáv, kanálszerű körömforma. A vashiány ugyancsak előidézheti ezt a szokatlan megjelenést.

 

Fehér körmök

Mind a körmöket érő sérülések, mind bármilyen betegségek a szervezetben előidézhetnek fehér területeket a körmökön. Ha a köröm egy része vagy egésze elválik a körömágytól, miközben fehérré is válik, akkor a panasz hátterében állhat sérülés, fertőzés és pikkelysömör is. Ha azonban a köröm nem válik el a körömágytól, csak fehér színt vesz fel, akkor ez súlyosabb problémákra hívhatja fel a figyelmet, mint egyes vese- és májbetegségek, valamint a pangásos szívelégtelenség.

 

A köröm töredezettsége

A körmök felszínének töredezettségét okozhatja a körömlemez növekedésének zavara. A pikkelysömörben szenvedők mintegy felénél előfordul ez az esztétikai probléma.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 40
Heti: 189
Havi: 575
Össz.: 84 362

Látogatottság növelés
Oldal: Milyen betegségekről árulkodhat a láb
Gyógypedikűr és manikűr - © 2008 - 2024 - gyogypedievi.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »